start
położenie oferta wyposażenie rekreacja ceny galeria okoliczne linki Google mapa
 


. . . Z położonego na południowym stoku Wielkiej Sowy (1015m npm) Jaworowego Stoku (601m) podziwiać można piękne górskie widoki na Góry Bardzkie, Sowie
i Suche, Wzgórza Wyrębińskie i Garb Dzikowca a daleki horyzont zamyka Masyw Snieżnika.

Współrzedne GPS: 50.642623, 16.508089

       

       

Góry Sowie należące do pasma Sudetów prezentują się jako zwarty monolityczny wał skalny długości 26 km, szerokości 11 km, zajmując powierzchnię 280 km kwadratowych. Pasmo o wyjątkowych walorach krajobrazowych stromo piętrzy się nad Pogórzem Sudeckim. Wierzchowina pasma jest malo urozmaicona wysokosciowo, prawie wyrównana powierzchnia o małych kopcowatych wyniesieniach szczytów Kalenica - 964m, Słoneczna - 950m, Rymarz - 913m, Wielka Sowa 1015m i Mała Sowa 972m. npm. Strona południowo-zachodnia jest nieco urozmaicona i łagodna w formach, stąd jest tam dużo pól i łąk. Dużą część Gór Sowich stanowi Park Krajobrazowy, a grunty posiadłosci Jaworowy Stok bezposrednio stykaja się z granicą tego Parku. W regionie bogaty stan zwierzat dzikich
z muflonami włącznie oraz dużo hodowli pstragow.

Okolice w promieniu 50-60 km kryją wspaniałe osobliwości przyrodnicze Kotliny Kłodzkiej: Góry Stołowe ze Strzelińcem, Błędnymi Skałami, Skalnymi Grzybami oraz Skalnym Mestem Skalice i Andrespasko (po czeskiej stronie); Masyw Snieżnika ze Snieżnikiem 1425 m i alpejską roślinnością, wodospadem Wilczki w Miedzygórzu; Góry Bialskie z unikalną na skalę Europy jaskinią Niedzwiedzią w Kletnie; Góry Bardzkie z osobliwą roślinnością i liściastymi lasami.


 
 

panorama

 
 


W regionie wiele zabytków architektonicznych: Zamek Książ koło Wałbrzycha, oryginalne centrum Kłodzka z mostem kamiennym na Nysie Kłodzkiej. Okazałe twierdze fryderycjańskie w Kłodzku i Srebrnej Górze przypominają o znaczeniu militarnym tego regionu w przeszlości.
Nowa Ruda najbliższe miasteczko ładnie wkomponowana w teren górski, do zwiedzania kopalnia węgla kamiennego. W rejonie Walimia zespól podziemnych sztolni, niemieckich hal fabrycznych z II wojny światowej.

Liczne rezerwaty przyrody i okazałe jej pomniki, łagodne góry i piekne doliny z kolorowymi łąkami w połączeniu z zabytkami architektury i nowoczesną infrastrukturą czynią region bardzo atrakcyjnym. Łagodność terenu, wspaniałe liściaste lasy i duża ilość dróg i szlaków umożliwiają spacery, pieszą i rowerową turystykę.

Jaworowy Stok jest miejscem wypadowym do Wroclawia (80 km) stolicy Dolnego Slaska, do Krakowa (260 km) oraz do Pragi (200 km) stolicy Czech i do Drezna (200 km) stolicy Saksonii oraz innych zabytków Sudetów.

Dojazd do Jugowa:

od strony Kłodzka (trasa najłagodniejsza),
od strony Świdnicy przez Walim i Przełęcz Sokolą,
przez Dzierzonów i Przełęcz Jugowską - zimą wymagane łańcuchy przeciwśnieżne.

 
rezerwacja działki
napisz do nas